Halloweenowy maraton horrorów? Naszych 13 propozycji!

~ 29 minuty czytania
30 października 2017

Dream house

Film doświadczonego już reżysera i scenarzysty, Jima Sheridana, to zdecydowanie bardziej thriller niż horror, bo w końcu, aby film takowym był, wydarzenia w nim przedstawione powinny być niemożliwe do wytłumaczenia bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Z psychologicznego punktu widzenia, zdarzenia przedstawione w filmie są bardzo realne i nie wymagają zaangażowania bytów z innego świata – mimo nuty baśniowości i pewnych niezwykle naiwnych oraz niejasnych rozwiązań w fabule.

Dlaczego więc zdecydowałem się na umieszczenie go w tym zestawieniu mimo że mamy na rynku jeszcze dziesiątki dobrych, rasowych horrorów? Pomijając już fakt, że w moim przekonaniu dreszczowce żyją sobie w zgodzie z horrorami i często się uzupełniają, to zestawienie to traktuję dość osobiście, na zasadzie „co bym puścił swoim znajomym na wspólnym maratonie filmowym w Halloween” niż aby trafiać w obiektywną poprawność. Ponadto, film ma cechy wielu horrorów, nawet tych umieszczonych w zestawieniu. Jest zakup opuszczonego lata temu domu, są niezbyt przychylni w udzielaniu informacji policjanci i sąsiedzi. Jest zagadkowe morderstwo, którego nikt nie jest w stanie wyjaśnić. Tylko całą tajemniczość buduje nie demoniczna postać, jak to miało miejsce w Sinister czy Obecności, a silnym oddziaływaniem zbiegu wydarzeń na ludzką psychikę. Tak więc myślę, że na plecach Babadooka i za rękę Coś za mną chodzi ten film spokojnie może gościć na tej liście.

Dom snów to trochę takie dziecię z nieprawego łoża. Dochodziło tutaj to wielu różnic w zdaniu i wizji reżysera oraz wytwórni co do kształtu tworu przez co potencjał samego pomysłu, jak i warsztatu aktorskiego Daniela Craiga, Rachel Weisz oraz Naomi Watts, nie wypadł na takim poziomie, na jakim spokojnie mógłby być. Film w większości recenzji jest mieszany z błotem, stawiany jako przykład skrajnej realizatorskiej nieudolności i wróży mu się zapomnienie. Ja niestety, czas poświęcony temu filmowi odbieram jako jeden z najlepiej ulokowany jeśli chodzi o kinematografię. Film zrobił na mnie mega pozytywne wrażenie i wbrew obiegowej opinii jakoby nie potrafił niczym zainteresować widza każdą scenę oglądałem z zajęciem i uwagą, a zwrot akcji określany jednym z najgorszych w historii kinematografii, odbieram jako jedno z najciekawszych doznań związanych z filmami.

Historia opowiada o Willu Atentonie pracującym w dużym wydawnictwie literackim, który w pewnym momencie postanawia rzucić pracę, aby zakupić dom na przedmieściach, oddać się pisarstwu i wieść sielankowe życie razem z żoną i dwiema córkami. Wszystko wygląda pięknie, jednak w pewnym momencie zaczynają się dziać rzeczy dziwne. Wokół domu krąży dziwna postać, a pewnej nocy w piwnicy dochodzi do bardzo dziwnego rytuału. Wtedy Will dowiaduje się, że 5 lat wcześniej w domu doszło do tragicznej makabry… Nie mogąc dowiedzieć się szczegółów o zbrodni od lokalnej społeczności (która ma zresztą do niego ambiwalentny i niejednoznaczny stosunek) postanawia rozwikłać zagadkę sam. Dochodzenie okazuje się dla niego znacznie bardziej bolesne niż mógł się spodziewać.

Jak wspomniałem, nietrudno mi się zgodzić z pewnymi zarzutami co do filmu. Momentami dochodzi do sporego dysonansu, jakby twórcy nie do końca wiedzieli czy tworzą dramat psychologiczny, dreszczowiec, horror, a może w ogóle kryminał. Część rozwiązań fabularnych jest dziwnych i niejasnych, a zakończenie nieco ckliwe. Film ten jednak chciałbym uchronić przed zapomnieniem i myślę, że będę go polecać przy każdej możliwej okazji. Nie jest on klasykiem, rewolucjonistą rynku kinematograficznego, w żaden sposób nie jest idealny. Ale to film bardzo dobry, który zdecydowanie lepiej włączyć zamiast masy chłamu, który się promuje, często ustami tych samych, którzy ten film udupili do takiej poziomu. To jedna z najbardziej przerażających i smutnych realizacji, które oglądałem.

Nie wiem, być może to kwestia tego, że nie określiłbym się jako osoba w pełni zrównoważona psychicznie i z percepcją świata, którą można uznać za mieszczącą się normie wg społecznych standardów. Być może po prostu w tego typu filmach czuję się jak w domu i traktuje je jako obyczajowe produkcje na wieczór, bo wydarzenia przedstawione tutaj czy w Babadooku są mi znacznie bliższe, codzienne i bardziej zrozumiałe niż te przedstawiane w lekkich obyczajówkach dla reszty społeczeństwa.

P.S. jedynym niewybaczalnym faux pax produkcji jest trailer, którego celowo nie umieściłem w artykule. Jeśli chcecie obejrzeć film w napięciu, trzymajcie się od niego z daleka!

Dom Snów (2011)

Tytuł oryginalny: Dream house
Scenariusz: David Loucka
Reżyseria: Jim Sheridan
Autor zdjęć: Caleb Deschanel
Autor muzyki: John Debney
W rolach głównych: Daniel Craig, Rachel Weisz oraz Naomi Watts
Czas trwania: 1 godzina i 32 minutyPaweł Wojciechowski
Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę. A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.
Komentarze