Halloweenowy maraton horrorów? Naszych 13 propozycji!

~ 29 minuty czytania
30 października 2017

The Awakening (2013)

Dziwny trafem tytuł w polskiej dystrybucji został przekształcony na Szepty (w Polsce dystrybucją zajmuje się ITI Cinema Sp. z o.o.), ale to chyba nie jedyny taki dziwny przykład polskich przekładów dystrybutorów. Nie oddaje on aż tak dobrze filmu co oryginalne awakening, które możemy przetłumaczyć na uświadomienie (np. sytuacji, problemu), co trafia w samo sedno filmu.

Film nie osiąga może szczytów w straszeniu, ale na pewno buduje fantastyczny klimat wypełniony tajemnicą oraz ma w sobie niezwykłą elegancję. Przenosimy się w nim do Anglii z 1921 roku, gdzie Florence Cathcart (której to kreację rewelacyjnie odegrała Rebecca Hall), niezwykle przebiegła i inteligenta kobieta, zajmuje się demaskowaniem fałszywych spirytystów. Co najciekawsze, nie robi tego z poczucia konieczności oświecenia ludzi nauką i logicznym wyjaśnieniem tego, co uznają za nadnaturalne, gdyż skrycie liczy na skontaktowanie się ze swoim ukochanym, który teraz może prowadzić już tylko życie pozagrobowe. Pewnego dnia zostaje poproszona, a raczej ubłagana, o zajęcie się sprawą ducha grasującego w jednym z internatów dla chłopców. I tu chyba jej marzenie się spełnia.

Film trafił na rynek jako horror, ja też umieszczam go w zestawieniu filmów tego gatunku, jednak w moim przekonaniu jest on tutaj tylko składową charakteru produkcji. Po obejrzeniu filmu miałem raczej poczucie obejrzenia bardzo dobrego dramatu psychologicznego niż horroru. Cały czas obcujemy tutaj z duchami, dziwacznymi znaleziskami, ukrytymi pomieszczeniami, ale całość zwraca nam raczej uwagę na ból, zapomnienie i odrzucenie.

W niebywały sposób zgrzyta nam tu wiara, natura i nauka. Od duchów bardziej niezrozumiałe i przerażające wydawać się może tutaj zachowanie ludzi wciąż żyjących. Dostajemy fachowe aktorstwo bez gwiazdorzenia, piękną scenerię z przecudnymi, gotyckimi wnętrzami i poruszającą muzykę. Zero wyświechtanych tricków na przestraszenie widza, bo nie to chyba było zamiarem twórcy. Ciągle budowane jest tutaj poczucie niepokoju i niepewności, skupiając się na tym, że większą grozę niesie ze sobą świat ludzkiej podświadomości niż ten paranormalny.

Szepty (2011)

Tytuł oryginalny: The Awakening
Scenariusz: Nick Murphy, Stephen Volk
Reżyseria: Nick Murphy
Autor zdjęć: Eduard Grau
Autor muzyki: Daniel Pemberton
W rolach głównych: Rebecca Hall, Dominic West, Imelda Staunton, Isaac Hempstead Wright
Czas trwania: 1 godzina i 47 minutPaweł Wojciechowski
Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę. A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.
Komentarze