Halloweenowy maraton horrorów? Naszych 13 propozycji!

~ 29 minuty czytania
30 października 2017

Sinister I

Miało nie być slasherów, a dla niektórych ta produkcja może nosić cechy takowego. Niemniej jednak nie jest to głupie rżnięcie piłą spalinową, a wszystko jest otoczone aurą detektywistycznej zagadki przeplecionej wariacjami na temat mitologii znad basenu Morza Śródziemnego w postaci kreacji Bughuula, rzekomego brata Molocha (Molochowi miano składać ofiary z dzieci, choć tutaj dzieci nie stanowią tej „martwej materii”). Pierwszą część oglądałem z zapartym tchem i ciągle towarzyszyła mi doza niepokoju, wywołana faktem że ciągle nie wiedziałem do końca co tak naprawdę się dzieje i co z czego wynika.

Ten film również nie grzeszy nowościami, a raczej jest tworem stworzonym z bardzo dobrze znanych nam półfabrykatów. Wyprowadzka do nowego-starego domu, w którym stało się coś strasznego, stare klisze i projektor, opanowany przez demony zakurzony strych, dzieci rozmawiające do niezauważalnych person, demony wyglądające bardziej jak wymęczeni muzycy horror punkowi skrzyżowani z KISS, stuki i puki zza ścian… wszakże wszystko w bardzo świeżej i rześkiej kreacji potrafiło podnieść ciśnienie i przyspieszyć bicie serca.

Głównym bohaterem i detektywem jest tutaj Ellison Oswalt. Pisarz znany z literatury faktu poświęconej morderstwom, który pomalutku zaczyna odchodzić w cień rynku literackiego odnajduje dom, w którym zginąć w nieoczywistych okolicznościach miała cała rodzina, z wyłączeniem jednej, niezwykle młodziutkiej córeczki. Co istotne, córki która nigdy nie została odnaleziona. Ellison postanawia przyjrzeć się sprawie, czego wynikiem ma być kolejna bestsellerowa książka. O faktach na temat domostwa postanawia nie informować ani żony ani dzieci, chociaż z czasem zatajanie tych informacji staje się coraz trudniejsze.

Film jest niezwykle mglisty, atmosfera ciężka i budująca niezwykły lęk przed tą drugą stroną. Ten właśnie ponury i defetystyczny klimat, a także rysy psychologiczne bohaterów rewelacyjnie zbudowane przez narrację w wydaniu Scotta Derricksona, powoduje, że film zapada w pamięci a podczas jego oglądania nasze emocje są wręcz szturmowane najróżniejszymi zabiegami. Zdecydowanie warto! Gdyby Sinister powstał jako książka, to myślę że nie powstydziłby się jej sam Stephen King! Ach, no i poza rewelacyjnym soundtrackiem Christopera Younga przez film przewija się również muzyka Boards of Canada, Ulver oraz Sun O)))! Cóż za uczta!

Podkreśliłem że tyczy się to części pierwszej. Powstał, bowiem film Sinister 2, niemniej jednak traktuje ten film jako osobne dzieło. Linia fabularna nie została zbyt spójnie podtrzymana, wiele rzeczy jest trochę naciąganych i przesadzonych, przez co całość ma sporo dysonansów względem części poprzedniej. Mimo, że jest filmem dobrym – nie towarzyszyły mi tak silne emocje. Obejrzeć można – owszem! Nie odbieram jednak go jako tak dobry jak pozostałe filmy z zestawienia, dlatego nie umieściłem go w nim.

Sinister (2012)

Scenariusz: Scott Derrickson, C. Robert Cargill
Reżyseria: Scott Derrickson
Autor zdjęć: Chris Norr
Autor muzyki: Christoper Young
W rolach głównych: Ethan Hawke, James Ransone, Juliet Rylance, Michael Hall D’Addario, Clare Foley
Czas trwania: 1 godzina i 50 minut


[/nextpage][nextpage title=”It follows”]

Coś za mną chodzi

David Robert Mitchell celował naprawdę wysoko tworząc ten film. Świat po raz pierwszy miał okazję poznać go zresztą przy okazji Cannes Film Festival w 2014 roku w ramach Critics Week Grand Prize. I faktycznie, film pod względem technicznym wypada naprawdę świetnie, jednak sama historia ma pewne skazy. Obraz odkąd go obejrzałem, ciągle za mną chodzi. Regularnie wracam do niego myślami i mnożą mi się interpretacje rzeczy symbolicznych w filmie, jak i samego jego sensu.

Opowieść opowiada o przenoszonej drogą płciową klątwie, w której najróżniejsze widziadła próbują zabić osobę, która jako ostatnia była ofiarą stosunku z tą „zarażoną”, a jedyną metodą na pozbycie się ich jest… seks z następną osobą. Nasi bohaterowie to grupka nastoletnich kumpli, którzy próbują uciec przed przeznaczeniem i choć trochę zrozumieć zaistniałą sytuację. Cała historia odbywa się w niby znanym nam świecie, ale dziwi w nim wiele kontrastów stwarzających wrażenie odrealnienia. Jedna z postaci używa urządzenia służącego do czytania literatury, coś na rodzaj naszych czytników e-booków, w dodatku wyposażonego w ekran dotykowy podczas oglądania filmów na czarno-białym telewizorze. Kino, w który odbywa się jedna ze scen, wygląda też jak z końcówki lat 70. Jeśli przeanalizować historię dokładnie, to praktycznie w ogóle nie pojawiają się tutaj osoby dorosłe, co najwyżej tworząc nostalgiczne tło wydarzeń.

W wielu miejscach twórca zapewne chciał nas przestraszyć, ale niestety, wiele poprzednich produkcji przyzwyczaiło nas do znacznie bardziej radykalnych metod straszenia. Myślę, że gdyby film pojawił się w okresie gdy po raz pierwszy była ekranizowana Carrie Stephena Kinga, a był to rok 1976, to element grozy znacznie bardziej oddziaływał na publikę. Demon podążający za ofiarą przypomina trochę przygłupiego NPC z niskobudżetowego shootera niż porządną filmową postać. W dzisiejszych czasach przypomina to raczej łaskotki. Bądź co bądź, film buduje bardzo dobrą atmosferę zagadkowości.

Poza przestraszeniem zamysłem twórców było zmuszenie do pomyślenia. Tutaj sprawa wypada znacznie lepiej, chociaż niektóre zachowania bohaterów za bardzo zaczynają pachnieć tymi wszystkimi tanimi produkcjami w konwencji found footage powstałymi pod inspiracją Blair Witch Project opowiadającymi o grupach młodzieży wędrujących do opuszczonych miejsc, gdzie zostają kolejno masakrowani przez zombiaki. Pomysł klątwy, która przechodzi na nas przez stosunek seksualny, pojawienie się ojca nieobecnego przez znaczną część filmu w dość nietypowym momencie, problemy i rozterki miłosne młodych tworzą niezły pejzaż, który to jednak bardzo trudno nazwać. Daje nam to spore pole do popisu jeśli chodzi o interpretację zdarzeń.

Jak wspominałem, film wypada rewelacyjnie pod kątem technicznym. Mike Gioulakis odwalił kupę dobrej roboty przy realizacji zdjęć, za które zresztą został nominowany w swojej kategorii na Film Independent Spirit Awards w 2016 roku. Budują naprawdę dobry klimat wykorzystując sporo metod kadrowania obrazu. A jak już o klimacie – muzyka! Piękny ukłon dla synthwave’u lat 80. w wydaniu Richarda Vreelanda, na rynku lepiej znanego jako Disasterpeace, jest jednym z najmocniejszych elementów filmu.

Mimo tego że film nie za bardzo straszy, a gdy już próbuje to gubi się w logice własnej gry, to produkcja jest niesłychanie urzekająca i na swój sposób niepokojąca, gdy spojrzymy na temat w nim przedstawiony nieco bardziej metaforycznie.

Coś za mną chodzi (2014)

Tytuł oryginalny: It Follows
Scenariusz: David Robert Mitchell
Reżyseria: David Robert Mitchell
Autor zdjęć: Mike Gioulakis
Autor muzyki: Disasterpeace
W rolach głównych: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Daniel Zovatto, Olivia Luccardi, Lili Sepe
Czas trwania: 1 godzina i 47 minutPaweł Wojciechowski
Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę. A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.
Komentarze