Halloweenowy maraton horrorów? Naszych 13 propozycji!

~ 29 minuty czytania
30 października 2017

Seria Naznaczony

Seria wystartowała z Jamesem Wanem w roli reżysera, twórcy opisanej wcześniej Obecności czy znajdującej się poza zestawieniem Martwej Ciszy. Podobnie jak w dwóch wspomnianych produkcjach, Malezyjczyk funduje nam porywający powiew klasyki kina grozy. Trudno w sumie nawet zdecydować co lepsze – Obecność czy Naznaczony?

Seria bazuje na zjawisku eksterioryzacji, powszechnie znanej jako OOBE – out-of-body experience. Obstawiam, że większość z Was choć raz spotkała się tym zjawiskiem, ale dla niezorientowanych, za Wikipedią, owe doświadczenia poza ciałem to wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Osoby uważające, że doświadczyły OBE, twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały. Ezoterycy uważają, że część osób doświadcza jednego lub kilku krótkich epizodów w ciągu życia bez żadnych wyraźnych przyczyn; inni zaś deklarują umiejętność wywoływania ich świadomie, np. za pomocą medytacji.

Czyż nie brzmi to jak idealny motyw na film o zjawiskach nadprzyrodzonych? Zdecydowanie! I mamy trzy pozycje i czwartą powstającą, która ten temat zręcznie wykorzystuje.

Naznacznony (rozdział I)

Film zaczyna się klasycznie do bólu. Josh i Renai Lambert, młode małżeństwo z synem, przeprowadza się do nowego domu, który jednak swoje lata już ma. Wszystko wygląda cudnie (och, klasyka trwa!), ale z czasem kobieta zostaje ofiarą działań złośliwego poltergeista – słyszy dziwne stuki, nieuzasadnione dźwięki, aż w końcu objawia jej się dziwna postać. Syn natomiast trafia na zakurzony strych, gdzie dzieją się na swój sposób niewinne i nieznaczące rzeczy, jednak mają swoją demoniczną naturę. Aż w końcu syn upada na ziemię, a następnego dnia nikt nie jest w stanie go obudzić. Lekarze stwierdzają śpiączkę…

Im dłużej, tym więcej klasycznych wzorców – młodzi pogromcy duchów; ciepła, starsza pani w roli medium; zatajona historia rodzinna, postacie z okresu wiktoriańskiego z bladymi twarzami; a nawet gumowy demon, który wygląda jakby uciekł ze starej kasety VHS. No cóż, budżet filmu to 1 500 000 dolarów, co wygląda niezwykle skromnie porównując do poprzedniego dzieła Jamesa Wana, Martwej Ciszy, czy też późniejszej Obecności na które przeznaczono bagatela 20 000 000 dolarów na jedną produkcję. Wan pokazał jednak, że nie od budżetu zależy artystyczne czy nawet komercyjne powodzenie produkcji (box office w USA Martwej Ciszy to 16 809 076 $, kiedy Naznaczonego to 54 009 150 $!) . Film porywa i daje masę rozrywki, którą horror powinien dawać!

James Wan to zdecydowanie fan starych horrorów i jego produkcje to troszkę takie dzieła „od fanów dla fanów”. Nie ma tutaj zbyt wielu efektów, które mogłyby zadowolić rozpieszczonego widza, bo wszystko co w Naznaczonym zobaczymy to popis mistrzostwa kinematograficznej techniki, które niektórych widzów mogą nudzić. Piękna gra światła, kadrów, przerażające skrzypienie skrzypiec w ścieżce dźwiękowej, teatralna charakteryzacja, rekwizyty zrobione z najprostszych, czasem absurdalnych przedmiotów i dobra historia, to wyznacznik dobrego, klasycznego horroru.

Cieszy też nienaganna gra aktorska głównych bohaterów – czyli Rose Byrne w roli zatroskanej matki oraz Patrick’a Wilson’a jako zakłopotanego życiem ojca – a rozbraja mistrzowska kreacja pani medium Elise Rainier, w którą wcieliła się Lin Shaye, a także ich przesympatycznych i charakterystycznych pomocników czyli Specs’a i Tucker’a, których odpowiednio odgrywają Leigh Whannell (który jest jednocześnie scenarzystą filmu) i Angus Sampson. Bardzo autentycznie wypada również Barbara Hershey w roli Lorraine Lambert, matki Josha, która przygląda się przerażającym wydarzeniom w domu jego syna, jednocześnie ukrywając wiele istotnych kwestii, które jednak zostaje zmuszona wyjawić, gdy sprawy zaczną wyglądać naprawdę źle…

Pozycja konieczna dla maniaków ezoteryki, zjawisk nadprzyrodzonych, a także fanów starego horroru i creepypast. James Wan to bez wątpienia jeden z nas i potrafi stworzyć naprawdę godne dzieła, niezależnie od finansów jakie ma do dyspozycji!

Naznaczony (2010)

Tytuł oryginalny: Insidious
Scenariusz: Leigh Whannell
Reżyseria: James Wan
Autor zdjęć: John R. Leonetti, David M. Brewer
Autor muzyki: Joseph Bishara
W rolach głównych: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Lin Shaye, Leigh Whannell, Angus Sampson, Barbara Hershey
Czas trwania: 1 godzina i 43 minuty

Naznaczony: rozdział II

Po sukcesach jakie odnotowywała pierwsza część Naznaczonego, podjęto decyzję o stworzeniu prequela poświęconego wspominanej wcześniej starej tajemnicy rodziny Lambertów. Miało to też być pożegnanie Jamesa Wana z kinem grozy, bo twierdził że to ostatnia produkcja tego typu w jaką się angażuje – jak się później okazało, nie było to do końca prawdą, bo trzy lata później zaangażował się jako reżyser w stworzenie sequela Obecności.

Budżet produkcji wzrósł nieznacznie do 5 000 000$ a film zarobił przeszło 30-krotnie – całkowity zysk szacowany jest na 161 919 318 dolarów. Od strony twórczej wypada równie dobrze co poprzednik. Wszystko co było dobre w poprzedniej części zostało przeniesione tutaj, dodatkowo Wan zgrabnie żongluje i nawiązuje pomiędzy wydarzeniami z dwóch części, rzucając nowe światło na wydarzenia z poprzedniej produkcji, jak i na cały świat zabłąkanych dusz. Pojawi się trochę zaskakujących zwrotów akcji, a wszystko to na godziwym poziomie, choć na schematach dość wyświechtanych.

Czuć jednak już pewnego rodzaju wyjałowienie formuły nowej produkcji połączonej z pastiszem. Mimo ogólnej dobrej realizacji, momentami film przypomina maraton straszydeł z przekroju epok, a wiele zabiegów na straszenie wyciągniętych z muzeum przestaje działać. Jednak to dobry film, który warto obejrzeć – nie wiem czy później do niego wrócicie, ale uważam, że nie będziecie żałować czasu mu poświęconego.

Naznaczony: rozdział 2 (2013)

Tytuł oryginalny: Insidious: Chapter 2
Scenariusz: Leigh Whannell
Reżyseria: James Wan
Autor zdjęć: John R. Leonetti
Autor muzyki: Joseph Bishara
W rolach głównych: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Lin Shaye, Steve Coulter, Leigh Whannell, Angus Sampson, Barbara Hershey
Czas trwania: 1 godzina i 45 minut

Naznaczony: rozdział III

Jamesa Wana zabrakło tutaj na stołku reżysera, ale zastąpił go Leigh Whannell, który z Malezyjczykiem współpracował już dość często, bo dość często pojawia się przy scenariuszach filmów, którym ten się zajmuje. Jak się okazało, Whannell jest całkiem solidnym reżyserem.

Tutaj nie ma już historii Lambertów, a wszystko skupia się bardziej na początkach znajomości Specsa i Tuckera z panią Rainier, a także na przesłankach jakie kierują tą trójkę do zajmowania się zjawiskami nadprzyrodzonymi. Tym razem Elise Rainier znajduje się w życiowym dołku, całkiem wyprana z wiary i chęci do korzystania ze swoich nadprzyrodzonych umiejętności. Pewnego dnia trafia do niej Quinn Brenner, nastolatka która niedawno straciła matkę i jak twierdzi – ta próbuje kontaktować się z nią zza światów. Elise, po wstępnej rozmowie z dziewczyną, wyczuwa że za wszystkim czai się coś więcej, coś znacznie gorszego i głodnego jej duszy. Zanim postanowi realnie jej pomóc musi wydarzyć się jeszcze seria przedziwnych zdarzeń…

Poprzednie części Naznaczonego również nie grzeszyły oryginalnością, jednak James Wan potrafił to zręcznie ułożyć, aby to tak nie raziło. Whannel głównego tego złego kreuje w możliwie najbardziej stereotypowy, powiedziałbym nawet amatorski, sposób. Wprawdzie mistrzowsko ucharakteryzowany, to nasz czarny bohater ma nas wystraszyć głównie przy pomocy jump scares, co jest już niestety ściekiem kreatywności kiedy pojawia się w głośnej produkcji.

Produkcję mimo wszystko oglądałem z przyjemnością, poczucie niepokoju również było obecne, jednak to co mnie szczególnie urzekło to Lin Shaye, która po wirtuozersku błyszczy tutaj aktorstwem tworząc naprawdę ciepłą, czułą i pozytywną postać. Uświadamia nas tutaj o tym, że prawdopodobnie to ona jest najlepszą częścią serii. Naznaczony zresztą, poza elementami grozy, miał w sobie specyficzne poczucie humoru, którego tutaj jest chyba najwięcej. Męczą już te podróże w świat astralny, bo są średnio straszne, bo niezwykle przewidywalne – tam wszystko jest mroczne i na każdym kroku czai się zło, więc człowiek najzwyczajniej w świecie jest przygotowany na to, że w każdym momencie może coś wyskoczyć i nawet salwy piszczących tudzież zgrzytających z sekcji smyczkowej nie ratują sytuacji. Wydarzenia w świecie realnym za to potrafią zbudować jednak niezły klimacik, jak na produkcję tego pokroju.

Pozycja nie jest może obowiązkowa, jednak jak już poświęcicie jej trochę czasu, myślę że nie będzie to czas najgorzej spędzony, a może nawet niektóre rzeczy zostaną Wam w pamięci na dłużej. Powinna to być ostatnia produkcja w serii, bo już wyraźnie widać, że formuła jest na skraju wyczerpania i potrzebna jest naprawdę utalentowany twórca, aby rozpędzić ją na nowo. Niedosyt zawsze będzie lepszy niż przesyt. Niestety jednak, czwarta część powstaje. Wprawdzie ma się skupiać na przeszłości Elise Rainier, ale obawiam się, patrząc po spadającej jakości trójki, że to za mało i kontrast w jakości pomiędzy czwórką a taką jedynką czy dwójką będzie za duży do zniesienia.

Naznaczony: rozdział 3 (2015)

Tytuł oryginalny: Insidious: Chapter 3
Scenariusz: Leigh Whannell
Reżyseria: Leigh Whannell
Autor zdjęć: Brian Pearson
Autor muzyki: Joseph Bishara
W rolach głównych: Dermot Mulroney, Stefanie Scott, Lin Shaye, Leigh Whannell, Angus Sampson
Czas trwania: 1 godzina i 37 minutPaweł Wojciechowski
Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę. A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.
Komentarze