Halloweenowy maraton horrorów? Naszych 13 propozycji!

~ 29 minuty czytania
30 października 2017

Babadook (2014)

Podobnie jak The Awakening, więcej tutaj psychologii niż rasowego horroru. Straszyć myślę będzie głównie osoby niedoświadczone z gatunkiem, a gęsią skórkę wywoła tylko u osób, które w najbliższym otoczeniu miały styczność z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi wykluczającymi z życia społecznego, bo demon świata nadprzyrodzonego tutaj przedstawiony tak naprawdę może zamieszkać w ludzkiej głowie. To raczej dramat psychologiczny w bardzo ładnej alegorycznej formule nawiązującej do estetyki horrorów i strasznych historii opowiadanym dzieciom.

Tak odbieram ten film ja, choć jak przeglądałem fora i komentarze to w tej opinii nie jestem odosobniony. Babadook to reżyserski debiut Australijki Jennifer Kent. Podobnie jak większość pozycji przedstawionych w zestawieniu, produkcja oscyluje wokół horrorowych archetypów, a w tym wypadku przeplecionymi, znanymi ze starych dobrych bajek o duchach i potworach dla dzieci, jednak ze smakiem i umiarem, skupiając się na tym co przez lata w tym gatunku było pomijane – czyli ludzka psychika.

Cała historia dzieje się po traumie jaką przeżyła Amelia (odegrana mistrzowsko przez Essie Davis) wychowująca samotnie syna Samuela, który mimo całego swojego dziecięcego uroku (mówię to ja, dla którego dzieci nie mają z reguły żadnego uroku) przysparza jej sporo problemów. Zresztą, debiutujący w tej roli Noah Wiseman potrafił dać pokaz zdolności aktorskich równych, jak i czasami prześcigających umiejętności pani Davis. Traumą tą była śmierć jej męża wiozącego ją, ciężarną, na porodówkę. Amelia jest bardzo wycofana z życia społecznego, wydaje się jakby cały świat o niej zapomniał, a poza swoją traumą i dzieckiem nie miała w życiu nic innego. I właśnie to życie wydaje się ją niezwykle męczyć. Pewnego dnia syn podsuwa jej do przeczytania pewną przedziwną książkę opowiadającą o tytułowym Babadooku. Od tego momentu życie nie wydaje się jej męczyć, a raczej wyraźnie widać, że jest przez nie maltretowana.

Samuel lubi iluzję i czarodziejskie sztuczki. Kilkukrotnie zresztą w filmie chwali się swoimi umiejętnościami i powtarza słowa nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Odbieram te słowa jako niezbędny klucz do zrozumienia sensu filmu. Filmu, który jest zdecydowanie na zupełnie innym obszarze galaktyki horrorów niż wszystkie amerykańskie blockbustery. Film ten często nabiera niezwykle artystycznej formy, na którą niezwykle przyjemnie się patrzy. Poza wizją Jennifer Kent, istotne zasługi w tej materii mają zdjęcia naszego rodaka, Radka Ładczuka (odpowiadającego m.in. za zdjęcia do dwóch głośnych polskich produkcji – Jesteś Bogiem oraz Sali Samobójców) oraz muzyka, którą skomponował Jed Kurzel.

Babadook (2014)

Tytuł oryginalny: Ouija: Origin of Evil
Scenariusz: Jennifer Kent
Reżyseria: Jennifer Kent
Autor muzyki: Jed Kurzel
Autor zdjęć: Radek Ładczuk
W rolach głównych: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall, Barbara West
Czas trwania: 1 godzina i 39 minutPaweł Wojciechowski
Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę. A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.
Komentarze