Poznajcie różnorodność Morza Bałtyckiego dzięki wystawie Balticarium w Warszawie! [ZDJĘCIA]

~ 2 minuty czytania
30 czerwca 2017

Głębiny Morza Bałtyckiego są niezwykle fascynujące! Można się o tym przekonać w Warszawie. Wystarczy w lipcu odwiedzić Galerię Kordegarda i zobaczyć ekspozycję: Balticarium – podwodny kalejdoskop. Ta interaktywna wystawa prezentuje prace młodej artystki – Natalii Uryniuk, złożone z bałtyckich kompozycji z morskich istot, poruszających się tworząc taniec.

Wystawa ”Ciekawostki z Morza Bałtyckiego”, Akwarium Gdyńskie

Wystawa angażuje trzy zmysły: dotyku, wzroku i słuchu. A czwarty wymiar, to feeria kolorów i kształtów, która pobudza wyobraźnię. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zapomnianą florę i faunę Bałtyku, aby poprzez zdobytą wiedzę chcieć zaangażować się w jej ochronę. Powstaniu prac towarzyszy wizja Ziemi, jako wspólnej i równej przestrzeni ludzi i zwierząt. Prace prezentowane na wystawie pochodzą z najnowszego projektu Natalii Uryniuk: balticarium.com.

Balticarium na Placu św Zofii, Kijów, Ukraina

Balticarium.com – to pierwsza na świecie wielojęzyczna platforma edukacyjna umożliwiająca poznawanie zwierząt Morza Bałtyckiego. Balticarium otrzymało patronat honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka. Projekt łączy sztukę, ekologię i naukę, a koncentruje się na środowisku Morza Bałtyckiego i jego zwierzętach.

Balticarium w Guangzhou Academy of Fine Arts, Chiny

Na stronie www.balticarium.com można zobaczyć ilustracje i animacje zwierząt, przeczytać o nich, zobaczyć filmy z podwodnego świata, poczytać lub posłuchać wierszy i najważniejsze – sprawdzić wiedzę lub ją pogłębić grając w edukacyjne gry o interesującej grafice. Projekt dzięki społecznej pracy Natalii Uryniuk rozwija się dynamicznie i w przeciągu ostatnich miesięcy został zaprezentowany na wystawach w EMGdotART Gallery w Kantonie w Chinach, na Placu Sofijskim w Kijowie na Ukrainie i w licznych miejscach w Polsce. Teraz pojawi się w Warszawie w Galerii Kordegarda. Balticarium powstało dzięki stypendium „Młoda Polska” dla wybitnych młodych artystów w Polsce, które Natalia Uryniuk otrzymała w 2016 r.

| |

Natalia Uryniuk

Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, asystentka w Pracowni Ilustracji prof. Jadwigi Okrassy. Zajmuje się malarstwem i grafiką, tworzy edukacyjne gry dla dzieci, ilustruje książki, projektuje ubrania. Natalia otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, została nominowana do nagrody Czerwonej Róży dla najlepszych studentów na Pomorzu. W roku 2011 była stypendystką Escola Superior Artística w Porto w Portugalii, gdzie malowała tradycyjne kafle Azulejos. Na ostatnim roku studiów prowadziła Galerię Studencką Start w Gdańsku, promującą sztukę młodych artystów na Pomorzu. Uczestniczka licznych wystaw sztuki, między innymi w galeriach w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku” i „Na Tropach Kaszub”. Pragnie rozbudzać w dzieciach ciekawość świata i chęć niesienia pomocy innym.


Gdzie i kiedy?

Wystawa Natalia Uryniuk. Balticarium – podwodny kalejdoskop
Czas trwania: 5 lipca – 16 lipca 2017
Wernisaż: 4 lipca 2017, godz. 18:00


Galeria Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
www.kordegarda.org

W wypadku chęci kontaktu ws. wystawy:

dr Anna Rudek-Śmiechowska / Koordynator Galerii / t: 22 2 100 188 / e: arudeksmiechowska@nck.pl
Joanna Krupa / Promocja / t: 22 2 100 155 / e: jkrupa@nck.pl


źródła: materiały prasowe, balticarium.com, uryniuk.pl

Kilka słów o wernisażu i wystawie

Aleksandra Rebizant:

Balticarium to ilustracyjny przewodnik po podwodnym świecie Bałtyku. Zajmuje się fauną, która występuje w naszym morzu. Wystawa jest przeznaczona dla wszystkich, ale szczególnie mile widzianymi gośćmi, są dzieci. Mogą one obejrzeć spektrum bałtyckich zwierząt, namalowanych przez Natalię Uryniuk, a także zagrać w gry edukacyjne dostępne na dwóch komputerach w sali Kordegardy. Sama pomagałam grać w jedną małej dziewczynce, która nie umiała posługiwać się myszką. Zabawa była prosta – trzeba było znaleźć na kolorowym dnie morza rybę danego gatunku. Po kliknięciu na nią, odpływa i pozostaje nam znaleźć resztę. Na początku każdej planszy jest opis i ciekawostka o danym zwierzęciu. O ile moja towarzyszka gry nie była przygotowana na przyjęcie tylu informacji – miała pewnie 3-4 lata, o tyle wielce bawiło ją szukanie kolorowych rybek i poganiała mnie: „Znajdź mi jeszcze jedną! Gramy jeszcze w rybki!”.

W specjalnym oddzielonym miejscu, znajdowała się strefa „bez butów”, do której można było wejść i położyć się na wspaniałych, miękkich poduszkach, na których nadrukowane były – jak w kalejdoskopie albo kolorowej mandali – grafiki Natalii. Strefa „bez butów” oferowała także seans na dwóch ścianach – krótkie animacje, na których kolorowe grafiki – zwierzątka poruszały się w szalonym tempie, a jaskrawe obrazy raz za razem się zmieniały.

Każdy na wystawie mógł wziąć ze sobą katalog, ale były także kolorowe przypinki z kompozycjami z poduszek oraz naklejki ze zwierzętami z wystawy.

Autorka wspominała na otwarciu wernisażu, że zamierza kontynuować projekt, poszerzając go o inne zwierzęta i bałtycką florę. Ma także w planie rozwinięcie strony internetowej – teraz znajdują się na niej dwie gry – oraz stworzenie aplikacji związanej z tematem.


tekst: Aleksandra Rebizant; zdjęcia: Oriana RadziukPaweł Wojciechowski
Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę. A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.
Aleksandra Rebizant
Czasem ludzie wiedzą co chcą robić w życiu i to robią. A ja nie wiem, ale lubię od czasu do czasu o czymś napisać i bardzo mi miło gdy ktoś chce to przeczytać. Przede wszystkim zajmuję się sztukami pięknymi, ale szukam ich śladów w codzienności.
Oriana Radziuk
Na co dzień uczennica Akademii Fotografii i studium Kierownika Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Po prostu lubię robić rzeczy, a ten portal to jedna z nich.
Komentarze