Poznajcie różnorodność Morza Bałtyckiego dzięki wystawie Balticarium w Warszawie! [ZDJĘCIA]

Głębiny Morza Bałtyckiego są niezwykle fascynujące! Można się o tym przekonać w Warszawie. Wystarczy w lipcu odwiedzić Galerię Kordegarda i zobaczyć ekspozycję: Balticarium – podwodny kalejdoskop. Ta interaktywna wystawa prezentuje prace młodej artystki – Natalii Uryniuk, złożone z bałtyckich kompozycji z morskich istot, poruszających się tworząc taniec.

Wystawa ”Ciekawostki z Morza Bałtyckiego”, Akwarium Gdyńskie

Wystawa angażuje trzy zmysły: dotyku, wzroku i słuchu. A czwarty wymiar, to feeria kolorów i kształtów, która pobudza wyobraźnię. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zapomnianą florę i faunę Bałtyku, aby poprzez zdobytą wiedzę chcieć zaangażować się w jej ochronę. Powstaniu prac towarzyszy wizja Ziemi, jako wspólnej i równej przestrzeni ludzi i zwierząt. Prace prezentowane na wystawie pochodzą z najnowszego projektu Natalii Uryniuk: balticarium.com.

Balticarium na Placu św Zofii, Kijów, Ukraina

Balticarium.com – to pierwsza na świecie wielojęzyczna platforma edukacyjna umożliwiająca poznawanie zwierząt Morza Bałtyckiego. Balticarium otrzymało patronat honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka. Projekt łączy sztukę, ekologię i naukę, a koncentruje się na środowisku Morza Bałtyckiego i jego zwierzętach.

Balticarium w Guangzhou Academy of Fine Arts, Chiny

Na stronie www.balticarium.com można zobaczyć ilustracje i animacje zwierząt, przeczytać o nich, zobaczyć filmy z podwodnego świata, poczytać lub posłuchać wierszy i najważniejsze – sprawdzić wiedzę lub ją pogłębić grając w edukacyjne gry o interesującej grafice. Projekt dzięki społecznej pracy Natalii Uryniuk rozwija się dynamicznie i w przeciągu ostatnich miesięcy został zaprezentowany na wystawach w EMGdotART Gallery w Kantonie w Chinach, na Placu Sofijskim w Kijowie na Ukrainie i w licznych miejscach w Polsce. Teraz pojawi się w Warszawie w Galerii Kordegarda. Balticarium powstało dzięki stypendium „Młoda Polska” dla wybitnych młodych artystów w Polsce, które Natalia Uryniuk otrzymała w 2016 r.

| |

Natalia Uryniuk

Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, asystentka w Pracowni Ilustracji prof. Jadwigi Okrassy. Zajmuje się malarstwem i grafiką, tworzy edukacyjne gry dla dzieci, ilustruje książki, projektuje ubrania. Natalia otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, została nominowana do nagrody Czerwonej Róży dla najlepszych studentów na Pomorzu. W roku 2011 była stypendystką Escola Superior Artística w Porto w Portugalii, gdzie malowała tradycyjne kafle Azulejos. Na ostatnim roku studiów prowadziła Galerię Studencką Start w Gdańsku, promującą sztukę młodych artystów na Pomorzu. Uczestniczka licznych wystaw sztuki, między innymi w galeriach w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku” i „Na Tropach Kaszub”. Pragnie rozbudzać w dzieciach ciekawość świata i chęć niesienia pomocy innym.


Gdzie i kiedy?

Wystawa Natalia Uryniuk. Balticarium – podwodny kalejdoskop
Czas trwania: 5 lipca – 16 lipca 2017
Wernisaż: 4 lipca 2017, godz. 18:00


Galeria Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
www.kordegarda.org

W wypadku chęci kontaktu ws. wystawy:

dr Anna Rudek-Śmiechowska / Koordynator Galerii / t: 22 2 100 188 / e: arudeksmiechowska@nck.pl
Joanna Krupa / Promocja / t: 22 2 100 155 / e: jkrupa@nck.pl


źródła: materiały prasowe, balticarium.com, uryniuk.pl

Kilka słów o wernisażu i wystawie

Balticarium to ilustracyjny przewodnik po podwodnym świecie Bałtyku. Zajmuje się fauną, która występuje w naszym morzu. Wystawa jest przeznaczona dla wszystkich, ale szczególnie mile widzianymi gośćmi, są dzieci. Mogą one obejrzeć spektrum bałtyckich zwierząt, namalowanych przez Natalię Uryniuk, a także zagrać w gry edukacyjne dostępne na dwóch komputerach w sali Kordegardy. Sama pomagałam grać w jedną małej dziewczynce, która nie umiała posługiwać się myszką. Zabawa była prosta – trzeba było znaleźć na kolorowym dnie morza rybę danego gatunku. Po kliknięciu na nią, odpływa i pozostaje nam znaleźć resztę. Na początku każdej planszy jest opis i ciekawostka o danym zwierzęciu. O ile moja towarzyszka gry nie była przygotowana na przyjęcie tylu informacji – miała pewnie 3-4 lata, o tyle wielce bawiło ją szukanie kolorowych rybek i poganiała mnie: “Znajdź mi jeszcze jedną! Gramy jeszcze w rybki!”.

W specjalnym oddzielonym miejscu, znajdowała się strefa “bez butów”, do której można było wejść i położyć się na wspaniałych, miękkich poduszkach, na których nadrukowane były – jak w kalejdoskopie albo kolorowej mandali – grafiki Natalii. Strefa “bez butów” oferowała także seans na dwóch ścianach – krótkie animacje, na których kolorowe grafiki – zwierzątka poruszały się w szalonym tempie, a jaskrawe obrazy raz za razem się zmieniały.

Każdy na wystawie mógł wziąć ze sobą katalog, ale były także kolorowe przypinki z kompozycjami z poduszek oraz naklejki ze zwierzętami z wystawy.

Autorka wspominała na otwarciu wernisażu, że zamierza kontynuować projekt, poszerzając go o inne zwierzęta i bałtycką florę. Ma także w planie rozwinięcie strony internetowej – teraz znajdują się na niej dwie gry – oraz stworzenie aplikacji związanej z tematem.

Aleksandra Rebizant

tekst: Aleksandra Rebizant; zdjęcia: Oriana Radziuk

Zostaw komentarz i podaj dalej, jeśli Ci się spodobało!

Spodobał Ci się ten tekst? Coś w nim nie gra? Chętnie zobaczymy Twoją opinię i się do niej ustosunkujemy! Dla Ciebie chwila, a dla nas sygnał-motywator, że nie robimy tego tylko dla siebie!

Możesz też udostępnić tekst swoim znajomym!

Materiał współtworzyli

Paweł Wojciechowski

Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę.

A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.

Zobacz profil
Aleksandra Rebizant

Czasem ludzie wiedzą co chcą robić w życiu i to robią. A ja nie wiem, ale lubię od czasu do czasu o czymś napisać i bardzo mi miło gdy ktoś chce to przeczytać. Przede wszystkim zajmuję się sztukami pięknymi, ale szukam ich śladów w codzienności.

Zobacz profil
Oriana Radziuk

Na co dzień uczennica Akademii Fotografii i studium Kierownika Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Po prostu lubię robić rzeczy, a ten portal to jedna z nich.

Zobacz profil

Sprawdź też: