„Loving Vincent” – malowana historia życia i śmierci wielkiego artysty [AKTUALIZACJA]

~ 2 minuty czytania
12 maja 2017

Projekt Loving Vincent powstał z inicjatywy polskiej malarki i reżyserki Doroty Kobieli. Jest to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy, opowiadający historię życia i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha. 80 minut filmu, ponad sto obrazów van Gogha i prawie 56 tysięcy klatek będących obrazami malowanymi na płótnie. I ta magia nie powstaje w dalekim Hollywood, tylko w naszym Gdańsku.

Poza pomysłodawczynią, przy scenariuszu pracowały takie osobistości jak Jacek Dehnel – polski poeta i prozaik oraz producent Hugh Welchman (mający na swoim koncie Oscara za film Piotruś i wilk). Cudowne obrazy składające się na tą produkcje, to zasługa kilkudziesięciu pasjonatów sztuki i artystów – głównie absolwentów ASP – wybranych już w 2013 roku, którzy przeszli serie szkoleń, spędzili niezliczone liczby godzin przy płótnie i teraz z dumą mogą podziwiać efekty swojej ciężkiej pracy.

Początkowo premiera planowana była na Festiwal w Cannes 2015 r., jednak nie udało się osiągnąć tego celu. Jak informują twórcy na swojej oficjalnej stronie, światowa premiera przypada na Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego Annency odbywającego się we Francji (12 – 17 czerwca). Warto zwrócić uwagę na fakt, że na produkcję składa się przeszło 65.000 klatek malowanej historii.

Zachęcamy jednak do śledzenia postępu projektu na Facebooku oraz zaglądania do nas, gdyż na pewno również powiadomimy, na kiedy rezerwować czas i bilety.

Aktualizacja z dnia 14.06.2017

Wczoraj, 13 czerwca, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy miała miejsce światowa premiera filmu, podczas której został on ciepło przyjęty przez krytykę i widzów. Do polskich kin Loving Vincent trafi tej jesieni – premiera planowana jest na 13 października.

Muzeum The Het Noordbrabants ogłosiło wystawę, podczas której będzie można podziwiać ponad 70 oryginalnych obrazów z filmu, a także „wejść w nie” dzięki magii green screena. Wystawa będzie dostępna od 14 października 2017 r do 28 stycznia 2018 r.

 Natalia Rodziewicz
Pisać lubi, ale nie o sobie. Działalność przy NG jest dla niej przede wszystkim odskocznią od szarości dnia codziennego i próbą robienia więcej, niż społeczeństwo oczekuje. PITCA4LIFE, LIFE4PITCA.
Komentarze