Wspomnienia i refleksje w ostatnim albumie Lucindy Williams „The Ghosts od Highway 20”

~ 2 minuty czytania
2 maja 2017

Mówi się, że to życie pisze najlepsze scenariusze, jednak to stwierdzenie sprawdza się również w przypadku pisania najlepszych utworów muzycznych. Muzyka jest najpiękniejsza, kiedy wychodzi prosto z serca artysty i odwzorowuje jego duszę i uczucia. I to właśnie prezentuje nam Lucinda Williams w wydanym ostatnio albumie The Ghosts of Highway 20.

Lucinda Williams- The Ghosts of Highway 20 (2016)

Ocena:
Wytwórnia: Universal Music New Zealand Limited
Data premery: 5 II 2016
Czas trwania: 86:09

 

Chociaż artystka nie należy do najmłodszych, pokazuje nam, że wciąż trzyma fantastyczną formę i rok 2016 zaczęła śpiewająco. Wydana z początkiem lutego temu płyta jest w dużej mierze poświęcona pamięci o zmarłym w 2015 roku ojcu Williams, który zmagał się z chorobą Alzheimera. Autorka przyznaje, że utwór If My Love Could Kill został przez nią napisany właśnie o chorobie, która zabiła jej ojca.

Pierwsza pozycja na płycie, jaką jest Dust ma również ogromne znaczenie dla Lucindy, gdyż tekst piosenki jest adaptacją wiersza, który dawniej napisał jej tata, Miller Williams. Artystka wyznaje, że to pomysł jej męża (zarazem menadżera), by wykorzystać poezję jej ojca. Zarówno oni sami, jak i fani, pokochali efekt końcowy

Poza wspomnieniami ojca, znajdujemy tu też utwory poświęcone jej starszemu bratu czy dużo wcześniej zmarłej matce. Nic więc dziwnego, że w tytule widzimy słowo duchy, które w tym wypadku oznacza wspomnienia, które na zawsze z nami zostają i krążą w naszym życiu, jako właśnie duchy po osobach i zdarzeniach, które przeminęły.

Chociaż momentami słyszymy typowe dla Williams klimaty country z nutą rocka, to jednak całość utrzymana jest w nieco nostalgicznej i melancholijnej atmosferze, która działa na nas kojąco, krzepiąco i skłania niekiedy do refleksji. Także zarówno ci, którzy w utworach Lucindy szukali bluesowo-jazzowych klimatów, jak i zwolennicy rockowego brzmienia artystki, powinni zapoznać się z The Ghosts of Highway 20. Warto wspomnieć, że muzykę do kawałka Factory napisał Bruce Springsteen.

Album został przyjęty przez fanów z ogromnym entuzjazmem, wielu zadaje sobie pytanie, czy jest szansa, aby powtórzył on sukces Car Wheels on a Gravel Road, który w roku 1999 został wyróżniony nagrodą Grammy.Natalia Rodziewicz
Pisać lubi, ale nie o sobie. Działalność przy NG jest dla niej przede wszystkim odskocznią od szarości dnia codziennego i próbą robienia więcej, niż społeczeństwo oczekuje. PITCA4LIFE, LIFE4PITCA.
Komentarze