Młodzieżowe Otwarte Starcia Teatralne już po raz ósmy w Gdańsku!

~ 2 minuty czytania
11 czerwca 2017

Już po raz ósmy, jak co roku, w gdańskim teatrze Miniatura odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Teatralny MOST organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST. Niezwykle mi miło, że zarówno ja, jak i ekipa Nieproszonych Gości będzie miała okazję podziałać przy ósmej już edycji Młodzieżowych Otwartych Starć Teatralnych.

Miałem już okazję towarzyszyć osobiście przez wszystkie trzy dni festiwalu przy okazji zeszłorocznej edycji i muszę przyznać, że to jedne z najmilej wspominanych chwil minionego roku. Wprawdzie bywało duszno, głośno, czasami brakowało rąk do zrobienia wszystkiego jak należy, przy okazji sprzęt odmówił parę razy posłuszeństwa – ale wbrew temu nie czuje się takiej presji, nerwów czy zdenerwowania. Bo od festiwalu bije specyficzna energia, którą wytwarzają przede wszystkim pasja i swoista naturalność, że to się dzieje.

Na festiwalu – przynajmniej w zeszłym roku – nie było czuć niezdrowej rywalizacji czy ambicji przerastających własne możliwości – przez te trzy dni ma się styczność z ludźmi, dla których teatr to pasja, którą realizują bez względu na wszystko. Temu wszystkiemu towarzyszy podświadome dążenie do zbudowania niezwykłej wspólnoty na te trzy dni. I tutaj jest chyba moc tego wydarzenia – z całej Polski zjeżdżają się ludzie, aby powymieniać się doświadczeniami, poznać inne osoby z przeciwnych krańców kraju i twórczo-rozrywkowo wyciąć ze swojego życia ten czas. Nawet formuła festiwalu nie zakłada, że ktoś wygrywa – głównym elementem rywalizacji jest głosowanie publiczności, która to wybiera spektakl oraz aktora i aktorkę, którzy to przypadli im najbardziej do gustu. Każdy zabiera do domu statuetkę – przygotowaną przez Joannę Wyrostkiewicz. W tym roku są wyjątkowo charakterystyczne i aż żałuję, że ja takiej nie dostanę.

A statuetki już gotowe i czekają, aby trafić do zespołów teatralnych z całej Polski… takie podróżniczki 🙂 Dziękujemy p. Joannie Wyrostkiewicz za świetny pomysł. Normalnie…. gały na wierzch 😉

Posted by Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne MOST on Montag, 12. Juni 2017

Sami organizatorzy tak definiują to wydarzenie:

Festiwal jest propozycją konfrontacji amatorskich zespołów teatralnych z całego kraju, na którym uczestnicy mogą zaprezentować swoje spektakle oraz uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów.

Projekt ma na celu przede wszystkim stworzenie wielowymiarowej płaszczyzny wymiany wzajemnych doświadczeń i jest propozycją bezpośredniego dialogu poprzez różnorodne formy teatralne.

I myślę, że szczególnie ostatnie zdanie perfekcyjnie opisuje tą inicjatywę.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 26 do 28 czerwca. Zakwalifikowało się dwanaście grup z różnych miast:

Gratulujemy i do zobaczenia!

Posted by Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne MOST on Freitag, 26. Mai 2017

Wszystkich nie mających planów na te dni, a mogących stawić w budynku Teatru Miniatury przy al. Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku – serdecznie zapraszamy do spróbowania tego, co przygotowali dla nas młodzi twórcy teatru! Wstęp jest bezpłatny.

Natomiast tych, których wydarzenie zainteresowało, ale nie mogą się stawić zapraszamy do śledzenia naszego serwisu. Będziemy na wszystkich trzech dniach festiwalu, starając się zgromadzić największą kolekcję zdjęć, wywiadów i wspomnień, aby następnie podzielić się nią z Wami!


Po więcej szczegółów:Paweł Wojciechowski
Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę. A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.
Komentarze