Projekt „Nieproszeni Goście”

Na czym się skupia

„Nie ma nic bar­dziej nieok­reślo­nego niż słowo kultura”

…powiedział kiedyś Johann Gottfried Herder.

I chyba właśnie to jest w niej najpiękniejsze. Nieważne ile masz lat, ile fakultetów skończyłeś i jak wielkim jej znawcą jesteś – nigdy nie będziesz wiedzieć o niej wszystkiego. Ta dziedzina stale się rozwija i zmienia.

W tej dziedzinie cały czas coś się zmienia, a jest ona ostatecznie znacznikiem przemiany ludzkiej na przestrzeni pokoleń.

To dlatego tak nas fascynuje i dlatego chcemy się tą fascynacją podzielić.

Kim jesteśmy i do czego chcemy dążyć?

Może najpierw kim nie jesteśmy. Nie jesteśmy wydumaną redakcją doświadczonych i w swojej wiedzy zadufanych redaktorów.

Nie jesteśmy też mesjaszami i chociaż będzie nam bardzo miło jeśli kogoś efekt naszych działań do czegoś zainspiruje, to wysokie noty czytelności czy wzbudzania reakcji nie są dla nas priorytetem, a raczej przyjemnym skutkiem ubocznym.

Nie zależy nam na dążeniu do rangi opiniotwórczych, raczej takich którzy wolą coś zrobić z czasem wolnym niż tylko skupionych na ślepym zadowalaniu się tym, co ktoś uznał że będzie dla nas dobre. Niezależnie z jakim odbiorem i uznaniem się to spotka, choć nie można też powiedzieć, że stronimy od krytyki, szczególnie tej konstruktywnej.

Trzon projektu stanowi grupa znajomych, którzy lubią robić to, co planują robić pod banderą Nieproszonych Gości. Lubimy wspólnie spędzony czas, szczególnie kreatywnie i inspirująco – dla każdego z nas na swój sposób. Lubimy też pisać i dać ujście przemyśleniom, które nas najdą po odkryciu czegoś nowego.

Kieruje nami przekonanie, że działanie w tego rodzaju grupie może nam przynieść lepsze rezultaty niż zamykanie się każdy w swoim blogu czy w ogóle wrzucając tego typu teksty w czeluść dysku twardego, a cały projekt jest dla nas też prywatnym pretekstem, żeby się spotkać, coś dograć, coś nowego poznać czy nawet zorganizować i stworzyć.

Jesteśmy zatem bandą względnie młodych ludzi, którzy nie mając doktoratu, stale dowiadują się o nowych faktach w dziedzinie kultury, tylko dlatego, że ich to pasjonuje.

Tą pasją chcemy się podzielić, bo wiemy jak w dzisiejszym zgiełku nowych technologii, cyberprzestrzeni i mody, ginie to, co w kulturze i sztuce najlepsze.

Chcemy ludziom przypomnieć, że pierwszy rzut oka nie koniecznie musi być podwaliną wysnuwania wniosków na dany temat.

Chcemy Wam przypomnieć, że wszystko może mieć głębszy sens, trzeba tylko spojrzeć na to z innej perspektywy.

Nikt nas nie zaprasza i nikt nas się nie spodziewa w świecie nastawionym na konsumpcję i ślepe przyjmowanie wszystkiego. Poszukujemy, sprawdzamy, pytamy o otaczającą nas rzeczywistość, żeby wejść bez pytania i zaserwować to, co wydaje nam się istotne i piękne. Właśnie dlatego nazywamy się Nieproszonymi Gośćmi.

Nieproszonych Gości tworzą

Paweł Wojciechowski

Koordynacja projektem, redaktor naczelny, opieka techniczna

Stworzyłem ten rozgardiasz spleciony pasją do nieco bardziej analitycznego przyglądania się rzeczywistości niż tylko "scrolluj scrolluj lajk scrolluj", aby realizować swoją pewną poboczną pasjo-misję w towarzystwie ludzi, którzy czują podobną potrzebę.

A ową pasjo-misją jest nienachalne przybliżanie ludziom tego, co uznaję za ciekawe: trochę ciekawostek z historii, muzyki rockowej i kanonu klasycznego; czasem przepleść może się coś całkiem oderwanego od tej planety (dosłownie), a czasem też klasyczna, przegniła popkultura, w której ostatnio dostrzegam coraz więcej piękna.

Natalia Konopka

Korektor, redaktor, współkoordynacja projektem

Literatura piękna, historia, filozofia, psychologia, sztuki wizualne, muzyka - bez tego moje życie zszarzałoby diametralnie, a ja sama straciłabym osobowość. Tym, czym się na co dzień zachwycam, chcę otworzyć oczy ludziom potrzebującym więcej kolorów w życiu. Gama jest tak bogata, więc po co korzystać tylko z trzech podstawowych.
Eviva l'arte!

Natalia Rodziewicz

Autorka, współkoordynacja projektem

Pisać lubi, ale nie o sobie. Działalność przy NG jest dla niej przede wszystkim odskocznią od szarości dnia codziennego i próbą robienia więcej, niż społeczeństwo oczekuje. PITCA4LIFE, LIFE4PITCA.

Aleksandra Rebizant

Autorka, ilustratorka

Czasem ludzie wiedzą co chcą robić w życiu i to robią. A ja nie wiem, ale lubię od czasu do czasu o czymś napisać i bardzo mi miło gdy ktoś chce to przeczytać. Przede wszystkim zajmuję się sztukami pięknymi, ale szukam ich śladów w codzienności.

Małgorzata Mielnik

Jestem studentką politechniki, w wolnym czasie czytam i oglądam. Daleko mi do krytyka filmowego, ale lubię mówić i pisać o kinie. Dzięki NG mogę bezkarnie dzielić się swoimi subiektywnymi opiniami o filmie.

Sara Zyskowska

Oddycham każdą literą książki i każdą klatką filmu.
Gdzieś pomiędzy grą na scenie i obserwacjami gwiazd piszę na blogu i wychwalam Glukhovskiego.
Lubię dyskusje, poprawną polszczyznę, sztuki walki i metal. Taką muzykę.
W kulturze szukam wielkiej prawdy o świecie i dowodu, że może on być kiedyś lepszy, w czym nie pomaga mi hurtowe czytanie fantastycznych dystopii.

Alan Ćwiek

Autor

Zainteresowany wszelaką kulturą staram się wykorzystać okazję by ponarzekać w tekście. Jestem raczej bezkompromisowym człowiekiem z silnymi opiniami. Moje główne spektrum zainteresowań obejmuje gry, kinematografię i muzykę, ale czasem może mi się zdarzyć narzekanie z innych powodów.

Kuba Prusiński

Wielki myśliciel, filozof, filantrop i erudyta. A także hodowca kaktusów. Nie jestem w stanie powiedzieć co jest moją pasją gdyż interesuję się dosłownie wszystkim co ma w sobie jakiś czar. Zaczynając od hodowli cytrusów i sukulentów, przez kynologię, paleontologię i wędliniarstwo, na muzyce i graniu w Tekkena kończąc. Nie traktuję świata i jego wartości na poważnie, więc jeśli jest jakiś temat, ogólnie odbierany jako błahy - to lubię robić na przekór i przedstawiać go jako sprawę życia i śmierci.

Małgorzata Cender

Autorka

Studentka prawa, która wbrew pozorom nie chodzi na crossfit i nie jest weganką. Inspiruje ją cały otaczający świat, a w nim ludzie, emocje, literatura i film. Inicjatywa Nieproszonych Gości jest kluczem do poznawania podobnych sobie i dzielenia się z nimi swoją pasją.

Oriana Radziuk

Autorka, fotograf

Na co dzień uczennica Akademii Fotografii i studium Kierownika Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Po prostu lubię robić rzeczy, a ten portal to jedna z nich.

Logotyp Nieproszonych Gości

Logo powstało we współpracy Aleksandry Rebizant (szkice, a także pomysłodawczyni tej nazwy) oraz Pawła Wojciechowskiego (digitalizacja szkiców, koloryzacja, opracowanie liternictwa)