VIII Ogólnopolski Festiwal MOST – wrażenia po dniu pierwszym

Wczoraj, 26. czerwca spotkaliśmy się z młodymi ludźmi w Teatrze Miniatura w Gdańsku by wraz z nimi przeżywać VIII Ogólnopolski Festiwal MOST. Co zaprezentowały młode grupy?

Teatr pod Mostem – „Ambaras”

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął spektakl Teatru pod Mostem – gospodarzy działających przy Teatrze Miniaturze. Zaprezentowali „Ambaras” w reżyserii Agnieszko Grewling-Stolc, o którym pisaliśmy już wcześniej.

Teatr Bażyniak – „Moralność Pani Dulskiej”

Kolejnym festiwalowym spektaklem była „Moralność Pani Dulskiej” Teatru Bażyniak z Ostródy. Jak łatwo się domyślić – spektakl był adaptacją dramatu Gabrieli Zapolskiej o tym samym tytule. Młodzi aktorzy na moment porwali nas w realia wczesnych lat XX. wieku, a scenografia w uroczy sposób oddała mieszczański wygląd kamienicy. Sama Pani Dulska, jak i Zbyszko – uwydatnione w spektaklu postaci, aktorsko zostały pokazane szczególnie dobrze.

Teatrzyk Błękitnego Czasu – „Gry i sny”

Teatrzyk Błękitnego Czasu z Sopotu, kolejny uczestnik festiwalu, zaprezentowali „Gry i sny”. W swoim spektaklu zgrabnie zawarli problem strachu przed odmiennością i zamykania się we własnym, hermetycznym środowisku. Temat bardzo na czasie – chociażby ze względu dwojakich opinii co do przyjmowania uchodźców.

Teatr Cameo – „Miraże”

Jednym z dojrzalszych spektakli okazały się być „Miraże” Teatru Cameo z Legnicy. Główny wątek skupiał kilka specyficznych charakterów w niedużej „spelunie” w noc sylwestrową. Pięć typów spod ciemnej gwiazdy wymienia swoje doświadczenia, namiętności i marzenia oczyszczając się wzajemnie z targających nimi emocji.

Młodzieżowe Studio Teatralne – „War is over”

Warszawskie Młodzieżowe Studio Teatralne zaprezentowało „War is over”. Spektakl pokazujący różne oblicza wojny, różne jej skutki i różne do niej podejścia. W spektaklu można było znaleźć nawiązania do szekspirowskich „Romea i Julii” i „Hamleta”, wspomnień dzieci, które doświadczyły wojny w bezpośredni sposób, a opozycyjnie – nawiązania do postaci i zjawisk charakterystycznych dla popkultury XXI. wieku. Ciekawy kontrast zdecydowanie skłania do refleksji w całkiem innych kategoriach na temat wielokrotnie poruszany, jakim jest właśnie wojna.

Teatr AKCJA – „Kartoteka”

Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć Teatr AKCJA z Inowrocławia w „Kartotece”, powstałej na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza. Dramat dotyczący powojennej traumy człowieka, którego życiowe epizody tylko uwydatniają wewnętrzną pustkę, bezsilność i wpływ bezwzględności wojny. Motyw charakterystyczny dla autora, którego twórczość sami doceniamy, ciekawych odsyłamy bezpośrednio do dramatu.

Podsumowanie dnia pierwszego

Podsumowując, pierwszy dzień bardzo intensywnie nasycił odbiorców motywem młodopolskiej mentalności, wojny i jej skutków, ale też wielu współczesnych problemów. Każda sztuka serwowała poważne przemyślenia w estetycznie przygotowanym i łatwo przyswajalnym „opakowaniu”. Winszujemy podejścia artystom i nie możemy się doczekać dnia następnego.


tekst: Natalia Konopka, Natalia Rodziewicz; zdjęcia: Paulina Okuńska, Natalia Rodziewicz, Paweł WojciechowskiKomentarzeWyraźcie swoje opinie i dyskutujcie!