W imię (NIE)MIŁOŚCI

~ 2 minuty czytania
16 lutego 2018

Miłość – przedstawiana jest w wielu odcieniach. Warto pochylić się nad odcieniem miłości wg Andrieja Zwiagincewa, w którym to reżyser przedstawia owo uczucie w chłodnych, zimnych i smutnych rosyjskich barwach. Między bohaterami filmu tworzy się pewna nić owej (nie)miłości. Małżeństwo rozpadło się, zanim jeszcze powstało z powodu braku uczucia. Nienawiść, apatię i niechęć małżonków bezpośrednio odczuwa ich jedyny syn – pierwsza ofiara (nie)miłości tych dwojga.

Brak miłości doprowadził do rozpadu małżeństwa, ale zaraz… w imię czego? W imię kolejnego, prawdopodobnie ulotnego i płonnego uczucia do innego człowieka! Bohaterowie zmęczeni sobą, poszukują miłości w innych. Pozostaje zadać nam pytanie, czy aby na pewno są szczęśliwi? Czy przypadkiem reżyser nie zakpił z (nie)miłości przedstawiając ją w ironiczny sposób? Podczas jednej z ostatnich scen reżyser celowo ukazuje dwa obrazy z teraźniejszego życia byłych małżonków, aby uświadomić widzowi, iż (nie)miłość nie dotknęła ich małżeństwa, ponieważ granica (nie)miłości rozciągnęła się również na nich samych.

Podsumowując film pt. „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa przedstawia śmierć miłości w człowieku, a nie do człowieka. Bohaterowie są w stanie wyrzec się własnego dziecka, małżeństwa, ale też zatracić siebie myśląc, iż kolejny partner zapewni im dozgonną i szczęśliwą miłość. Ostatnia scena z filmu niszczy to w sposób dosłowny – w dalszym ciągu cierpią na NIEmiłość i samotność.

Niemiłość (2017)

Ocena: 
Tytuł oryginalny: 
Nelyubov
Scenariusz: Oleg Negin, Andriej Zwiagincew
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Premiera: 18 maja 2017
Premiera (Polska): 2 lutego 2018
W rolach głównych: Maryana Spivak, Aleksey Rozin, Matvey Novikov, Aleksey Fateev, Marina Vasilyeva
Czas trwania: 2 godziny i 7 minutMałgorzata Cender
Studentka prawa, która wbrew pozorom nie chodzi na crossfit i nie jest weganką. Inspiruje ją cały otaczający świat, a w nim ludzie, emocje, literatura i film. Inicjatywa Nieproszonych Gości jest kluczem do poznawania podobnych sobie i dzielenia się z nimi swoją pasją.
Komentarze